ruen lveefilt
FLASH SALE

Kõik söötmise

Bērniņa barošana ar krūti

Esiet kopā ar savu bērnu un zīdiet, kad bērns prasa. Pirmajā dienā mazulis var gribēt atpūsties pēc dzemdībām un ēst retāk. Izguļaties, krājiet spēkus 2-3 dienai. Otrā un trešā dienā bērns krūti prasa īpaši bieži, pat līdz 12 reizēm diennaktī un vairāk, reizēm var šķist, ka nepārtraukti. Parādoties pienam, un turpmākās nedēļās, zīdainis parasti ir apmierināts ar 8-9-10 ēšanas reizēm. Iznēsāts, vesels bērns savu izsalkumu parāda ar kliedzienu, meklējot krūti ar muti, acīm, grozot galviņu, zīžot dūrīti vai arī, ja ilgāk neaizver actiņas un nevar aizmigt.

Pirmajās dienās pirmpiens tek pa pilītēm, ir ar atšķirīgu, vērtīgu sastāvu, lai arī šķiet, ka tā ir maz, bērns var zīst stundu. 

Zīdīšana parasti ir pietiekoša, ja bērns aktīvi ēdis 15 līdz 20 minūtes no katras krūts, abas dodot vienā reizē, parasti tā ilgst no 30 minūtēm līdz stundai. Ja barošanas ilgums ir mazāks cieša miedziņa dēļ, bērns var gribēt krūti jau pēc stundas. Par stundu ilgāka barošana parasti ir izņēmuma gadījums. Regulāra ļoti ilga ēšana var būt retas barošanas iemesls - varbūt mazulim ir klusētāja raksturs un tas jāuzaicina uz barošanu ātrāk. Parasti ik 2-3 stundas modināmi ir neiznēsāti bērni, vai mazliet nenobrieduši mazuļi. Ēšanas laikā bērns var atraugāties, iesnausties, izspiest vēdera izeju, izdarīt pauzes, atlaist un atkal paņemt krūti. Nepārtrauciet barošanu, ja bērns vēl grib zīst, protestē ar kliedzienu, vai ir no labsajūtas iesnaudies pēc dažiem piena malkiem.

Reizēm pirms zīšanas jaundzimušajam ir jāiepazīstas ar māmiņas krūti, īpaši pirmajās barošanas reizēs: bērns var laizīt krūts galiņu, paņemt to, tad drīz atlaist, grozīt galvu ap krūti, pirms rodas vēlēšanās aktīvi satvert un zīst. Šāda bērniņa rīcība stimulē piena parādīšanos.

Zīdot bērniņu, pagrieziet viņu tā, lai krūts ir starp bērna rociņām, abi vaidziņi vienādi piespiesti pie krūts un mazuļa ķermenītis ar krūtīm un vēderiņu pagriezts pret māti (nevis sāns!). Uzmaniet, lai bērniņam ir ērti - pietiekošs atbalsts zem galvas, ķermeņa un, ka bērns neslīd prom no krūtsgala. Raugieties, lai mazulis krūti satver dziļi - nedaudz aiz krūts gala un tieši centrāli, ne par augstu, ne par zemu, ne no sāna. Tas palīdzēs izvairīties no krūtsgalu sāpēm vai mazinās tās. Pareizajā pozā bērna deguntiņš un vaidziņi piespiežas pie mātes. Deguntiņam elpošanu var atbrīvot ar mātes pirkstu, iespiežot krūtī mazu bedrīti tieši pie nāsīm. Varat barot guļus vai sēdus.

Nelietojiet krūts piena aizstājējus, jo tie nenodrošina jūsu bērna vajadzības. Bērnam nav jādod ūdens, jo pienā tā daudzums ir pietiekošs. Knupītis mājas apstākļos nav jālieto, jo zīdaini jābaro katrreiz, kad viņš prasa. Bez tam knupīša zīšana var traucēt bērna iemaņas pareizi satvert krūti, var izmainīt sakodienu vēlākā vecumā.

Miega-nomoda ritms tagad jums ir mainījies. Varat gulēt, kad to dara bērns. Rūpējieties, lai miegs ir pietiekošs. Šis ir būtisks nosacījums, lai barošana izdotos ilgi. Ēdiet dabisku, svaigi gatavotu ēdienu. Dienām glabāti, konservēti produkti nesatur ļoti nepieciešamās, ātri gaistošās bioloģiski aktīvās vielas (fitoncīdus, dažus vitamīnus u.c.). Saldināti, sālīti, citādi konservēti produkti var nedaudz mainīt piena sastāvu uzpūst bērna vēderiņu vai radīt alerģiju. Uzmanīgi ar ogām, medu un ļoti saldiem augļiem - bērnam iespējama alerģija. Bērniņa barošana palīdzēs pazust, ar grūtniecību saistītajām, izmaiņām jūsu ķermenī. Tā nodrošina pareizu jūsu organisma funkcionēšanu, tādēļ mazinās iespēju saslimt ar dažām slimībām. Saslimšanas gadījumā bērniņu jāturpina barot. Ir atsevišķi izņēmumi, tādēļ, ja rodas neskaidrības, zvaniet un krūts ēdināšanas kabinetu, jeb prasiet dzemdību nama vai iecirkņa pediatra padomu

Iesaistiet krūts barošanas notikumā savu ģimeni, lūdzot palīdzēt ieņemt labāku barošanas stāvokli gan jums, gan bērniņam. Bērna tēvs priecāsies, ja lūgsiet mazuli paturēt slīpi vai vertikālā stāvoklī atraudziņas sagaidīšanai.

 

Dr. Terēze Veinberga, Rīgas Dzemdību nama neonatoloģe

 

Veiksmīgas zīdīšanas pamatprincipi - PVO/UNICEF rekomendācijas 

Katrai sievietei jāzina, ka viņas piens ir vispilnvērtīgākā barība viņas bērnam pirmos sešus dzīves mēnešus, dažu pētījumu rezultāti uzrāda, ka pat visu pirmo dzīves gadu. Tāpēc viņai vajadzētu censties izpildīt veiksmīgas zīdīšanas pamatprasības, lai nodrošinātu savam bērnam veselību un labākos augšanas un attīstības apstākļus. 

 • Mātes un bērna uzturēšanās vienā palātā
 • Pareizs bērna novietojums pie krūts - tas palīdzēs mātei izvairīties no vairākām ar krūtīm saistītām problēmām un sarežģījumiem. Ja mātei to nav iemācījuši dzemdību namā, viņai derētu izsaukt zīdīšanas konsultantu vai bērnu kopšanas instruktoru un speciāli to pamācīties.
 • Apmācība, kā pareizi pielikt bērnu pie krūts - ietver sevī ne tikai bērna pareizu novietojumu pie krūts, bet arī mātes spēju kontrolēt bērna uzvedību pie krūts un pareizu bērna noņemšanu no krūts.
 • Barošana pēc bērna pieprasījuma - Mazulis jāpieliek pie krūts jebkurā situācijā, dodot viņam iespēju zīst krūti, kad viņš vēlas un cik viņš vēlas. Tas ir nepieciešams ne tikai bērna sāta sajūtai, bet arī viņa psihoemocionālajam komfortam. Lai sasniegtu psiholoģisku komfortu, mazais var tikt pielikts pie krūts līdz pat četrām reizēm stundā.
 • Бarošanas ilgumu regulē bērns: bērnam nav jāatņem krūts agrāk, nekā viņš pats palaidis vaļā krūtsgalu, ja vien viņš satvēris krūtsgalu pareizi. Ja barošanas laikā bērns nomainījis pozu un satvēris krūti nepareizi, vajadzētu krūti atņemt un atkal bērnam to piedāvāt.
 • Nakts barošanas nodrošina stabilu laktāciju un pasargā sievieti no nākamās grūtniecības 6 mēnešus 96% gadījumu. Bez tam, nakts barošanas ir vispilnvērtīgākās.
 • Nedzirdīšana un atturēšanās no papildus šķidrumu vai produktu ieviešanas. Ja bērns vēlas dzert, viņš jāpieliek pie krūts biežāk.
 • Pilnīga atteikšanās no mānekļiem, knupjiem un pudeļbarošanas. Dažreiz pietiek ar vienu barošanu no pudeles, lai bērns pārstātu pareizi satvert krūti. Ja nepieciešama piebarošana, piebarojums jādod no krūzītes, karotes vai pipetes. Katra barošana ar pudeli izsauc jucekli bērna krūts satveršanas ieradumos
 • Nevajadzētu bērnu pielikt pie otras krūts, kamēr viņš nav iztukšojis pirmo. Ja māte ir pasteigusies un piedāvājusi bērnam otru krūti, viņš saņems mazāk treknā barošanas beigu piena. Rezultātā mazulim var sākties problēmas ar kuņģa-zarnu traktu - laktāzes nepietiekamība, putaina vēdera izeja. Ilgstoša vienas krūts zīšana nodrošina pilnvērtīgu zarnu trakta darbību.
 • Nevajag mazgāt krūtsgalus pirms barošanas un pēc tās. Bieža krūts mazgāšana noved pie tauku aizsargslāņa izzušanas uz areolas un krūtsgala, kas var novest pie plaisu veidošanās. Krūti vajadzētu mazgāt ne biežāk kā vienu reizi dienā ikdienas higiēnisko procedūru (dušas) laikā. Ja sieviete mazgājas retāk, arī šādā gadījumā nav nepieciešams krūtis mazgāt biežāk.
 • Atteikšanās no biežas svēršanas un kontrolsvēršanas biežāk kā reizi nedēļā. Šī procedūra nedod objektīvu informāciju par mazuļa ēšanas pilnvērtīgumu. Tā tikai padara māti nervozu un noved pie laktācijas samazināšanās un nepamatotas piebarojuma ieviešanas.
 • Nevajag papildus atslaukt pienu. Divas - trīs nedēļas pēc dzimšanas, ja krūts barošana ir pareizi organizēta, piens izstrādājas tieši tik daudz, cik mazulim nepieciešams, tāpēc nav nepieciešams atslaukt pienu pēc katras ēdienreizes. Atslaukšana nepieciešama, ja paredzama mātes prombūtne (piemēram, māte uzsāk darba gaitas u.c.)
 • Līdz sešu mēnešu vecumam bērns tiek barots tikai ar mātes pienu un viņam nav nepieciešams papildus piebarojums. Kā liecina dažu pētījumu rezultāti, mazulis var tikt barots tikai ar krūti līdz pat gada vecumam bez jebkāda kaitējuma savai veselībai.
 • Atbalsts no mātēm, kuras barojušas savus bērnus līdz 1 - 2 gadiem. Sazināšanās ar sievietēm, kurām ir pozitīva zīdīšanas pieredze, palīdz jaunajām mammām noticēt sev un saviem spēkiem, kā arī saņemt praktiskus padomus, kas palīdz noorganizēt un sakārtot zīdīšanu. Tāpēc jaunajām mammām iesaka vērsties pie zīdīšanas atbalsta grupām pēc iespējas agrāk.
 • Bērna kopšanas un zīdīšanas tehnikas apmācība ir nepieciešama mūsdienu mammai, lai viņa varētu ar ērtībām un bez liekiem uztraukumiem audzināt bērnu līdz gada vecumam. Zīdīšanas konsultanti var apmācīt sievieti, kā kopt jaundzimušo un iemācīt viņai zīdīšanas paņēmienus. Jo ātrāk māte iemācīsies būt par māti, jo mazāk būs vilšanās un nepatīkamu mirkļu gan viņai, gan mazulim. 
 • Saglabāt zīdīšanu līdz bērna 1,5 - 2 gadu vecumam. Barošana līdz gadam nav fizioloģiskais laktācijas izbeigšanas termiņš, tāpēc gadījumā, ja barošana tiek pārtraukta, cieš gan māte, gan bērns.

 

novērtē mūs